Ahad, 12 Mei 2013

RANCANGAN PENGAJARAN BERPUSATKAN GURU~~ KPD OH KPD 1

Hye kawan-kawan... ini adalah RPH yang saya buat sendiri.... iyelah nak jadi guru kena pandai buat RPH selain pendai mengajar,.. bukan senang untuk menjadi guru taw~~~~ kena kuatkan hati untuk membawa amanah yang telah diberikan oleh ALLAH kepada kita dalam menyampaikan ilmu...
ok.ok.. PRH ni lebih kepada kaedah demonstrasi.. kalau ada sesiapa yang nak komen-komenn silakan.. almaklumlah,,, Saya baru belajar ~~  harap-harap dapat memperbaiki kekurangan diri ini.. =)


Inilah tajuk dalam RPH saya kali ini~~ heheeh ELIPSSS~~


Ini jugak tajuk dalam RPH mel~~~ membina bulatan~~~ nampak senang tapi sukar taw~~





            RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU)

Sekolah:  Sekolah Menengah Teknik Batu Pahat

Subjek:  Lukisan Kejuruteraan

Tarikh:   26 Mac 2013             Tingkatan : 4 Topaz

Masa : Empat Puluh   [ 40  minit]

Kehadiran:  30 Orang

Topik:  Lukisan Geometri (bulatan dan elips)

Hasil Pembelajaran :
·         Di akhir topik ini pelajar akan dapat mengetahui teknik lukisan geometri berbentuk bulatan dan elips dengan menggunakan kaedah yang betul dan juga aplikasinya dalam dunia yang sebenar.


Objektif Pembelajaran :
·         Di akhir pembelajaran ini pelajar akan dapat :
1.      Melukis lukisan geometri dengan menggunakan teknik yang betul.
2.      Menerangkan aplikasi lukisan geometri ini di dalam dunia yang sebenar kepada guru.

Pengetahuan Sedia Ada
1.      Pelajar telah mengetahui tentang prinsip lakaran
2.      Pelajar telah membuat  beberapa bentuk geometri seperti segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

Pendekatan :  Demonstrasi

Strategi : Bepusatkan Guru

Bahan Bantu Mengajar
a.       Bongkah  berbentuk bulat dan elips
b.      Video
c.       Gambar

Alat Bantu Mengajar
                        a.   Projektor
                        b.   Skrin
                        c.   Set Lukisan Kejuruteraan


Langkah Pembelajaran       


Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran
Bahan / Nota
Guru
Murid
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
Guru menayangkan video  seorang  pelukis yang melukis lukisan geometri
Murid melihat tayangan video
 Video
Langkah 1
5 minit
(9:05 – 9:10)
Nyatakan objektif pembelajaran dan orientasikan pelajar kepada pengajaran.

 Guru memberitahu murid   mengenai tajuk-tajuk yang akan diajar di dalam kelas.
Murid mendengar penerangan guru
Bongkah berbentuk bulat dan elips
Langkah 2
5 minit
(9:10 – 9:15)

Persembahkan kandungan baru.

Guru menunjukkan beberapa lukisan baru iaitu lukisan bulatan dan elips dengan menggunakan projektor dan skrin.
Murid melihat beberapa contoh lukisan elips dan bulatan.

Langkah 3
15 minit
(9:15 – 9:30)
Pengajaran kepada teknik melukis yang betul.
Guru melukis lukisan bulatan dan juga elips di papan putih sambil menunjukkan teknik-teknik yang betul.
Pelajar melihat teknik melukis yang ditunjukkan oleh guru dan melukis semula lukisan tersebut


Langkah 4
5 minit
(9:30 – 9:35)
Penerangan dan aplikasi kandungan
Pembelajaran.
Guru memberitahu tentang kegunaan bulatan dan elips serta menunjukkan beberapa contoh aplikasi yang sedia ada di dalam dunia sebenar.
Pelajar mendengar dan melihat perkara yang disampaikan oleh guru
Gambar 
Langkah 5
5 minit
(9:35 – 9:40)
Rumusan .
Guru membuat rumusan dan memberitahu kepada pelajar untuk bersedia pada pembelajaran minggu hadapan.
Pelajar mendengar dan perlu membuat persediaan pada pembelajaran yang akan datang.


 

Refleksi :  _______________________________________________________________________


INI HASIL IDEA SAYA =)




Tiada ulasan:

Catat Ulasan