Isnin, 13 Mei 2013

VIDEO LUKISAN ISOMETRI



Hye kawan-kawan.. hari tu, mel ada cakap tentang nak upload video kan.  ok ni mel ambik dari youtube.. video ini agak bagus untuk pelajar yang nak ambik SPM~~ sebab video ni mudah difahami~~ kalau kawan-kawan nak lebih tahu lagi.. boleh je cari dekat youtube tu.~~~ banyak sangat~~ kita ni kalau nak berjaya mestilah rajin berusahakan~~ JANGAN MALAS-MALAS~~~ hehehe sebab apa mel cakap macam tu, sebab lukisan kejuruteraan ni nampak je SENANG~~Tapi sebenarnya SUSAH kalau kita tak buat banyak latihan~~ huhu
Jadinya kepada adik-adik yang ambik subjek ini, kamu kenalah banyak berusaha ye .. jangan malas-malas..
OK2.dah banyak bagi nasihat ni..hehehe sekarang JOM KITA LAYAN VIDEO NI =)
SEMOGA FAHAM ye  (^_*)..


SAMBIL DENGAR VIDEO TU,SAMBIL-SAMBIL PRAKTISLAH YE...

Ahad, 12 Mei 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN _ KPD OH KPD 3

Lukisan isometri adalah lukisan  lukisan bergambar yang menunjukkan tiga dimensi iaitu ukuran lebar, tinggi dan dalam.  hah!! inilah tajuk RPH mel yang ketiga... lukisan isometri menggunakan pendekatan pembelajaran koperatif~~ heheh ~~ IDEA SENDIRI JUGAK TAW~~ nampak taw.. pensyarah kelas mel sayangkan pelajarnya.. apabila dah buat banyak RPH kita boleh memperbaiki lagi teknik-teknik membuat RPH ni...Yelah... bukan senang nak jadi senang dan bukan susah nakjadi susah.. moralnya. usaha tangga kejayaan..  sebelum mel upload RPH mel. apakata mel upload gamabr lukisan isometri untuk menambahkan lagi ilmu-ilmu yang ada..heheh

ok kawan-kawan inilah contoh lukisan isometri..kepada pelajar yang ambil subjek lukisan kejuruteraan kat sekolah mesti tahu nak buatnyakan... seronok belajar subjek ini =) 

ini plak gamabr lakaran..... agak-agak senang ke susah nak baut lukisan ini~~~ kalo nak tahu.. ce cuba =)









ok sekarang mel akan tunjukkan pula contoh RPH lukisan isometri ni plak...  harap-harap betullah ~~~  AMINNN





            RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN PELAJAR)

Sekolah:  Sekolah Menengah Teknik Batu Pahat



Subjek:  Lukisan Kejuruteraan



Tarikh:   16 April 2013            Tingkatan : 4 Topaz



Masa : Tujuh Puluh   [ 70  minit]



Kehadiran:  30 Orang



Topik:  Lukisan isometri



Hasil Pembelajaran :

·         Di akhir topik ini pelajar akan dapat menghasilkan sendiri lukisan isometri dan juga dapat mendimensikan lukisan tersebut.



Objektif Pembelajaran :

·         Di akhir pembelajaran ini pelajar akan dapat :

1.      Menghasilkan beberapa lukisan isometri pelbagai bentuk

2.      Mendimensikan lukisan isometri dengan kaedah yang betul



Pengetahuan Sedia Ada

1.      Pelajar telah mengetahui asas unjuran orthografik

2.      Pelajar mempunyai asas pengetahuan sudut 30° dan sudut 45°



Pendekatan : Koperatif



Strategi : Berpusatkan pelajar





Bahan Bantu Mengajar

a.       Bongkah  pelbagai bentuk

b.      Video

c.       Lembaran Kerja



Alat Bantu Mengajar

a.       Projektor

b.      Skrin

c.       Set lukisan kejuruteraan






Langkah Pembelajaran       




Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran
Bahan / Nota
Guru
Murid
Set Induksi
5 minutes
(9.00 – 9.05)
Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
Guru menayangkan video seorang lelaki melukisan lukisan isometri
Murid melihat tayangan video
 Video
Langkah 1
5 minit
(9.05 – 9.10)
Nyatakan objektif pembelajaran dan orientasikan pelajar kepada pengajaran.

 Guru memberitahu murid   mengenai tajuk-tajuk yang akan diajar di dalam kelas.
Murid mendengar penerangan guru
Bongkah pelbagai bentuk
Langkah 2
5 minit
(9.10 – 9.15)
Pembahagian kumpulan
 Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan kecil
Murid duduk di dalam kumpulan yang telah dibahagikan oleh guru dan melantik seorang kumpulan bagi setiap kumpulan masing-masing.

Langkah 3
10 minit
(9.15– 9.25)

Persembahkan kandungan baru.

Guru memberitahu tentang lukisan isometri dan menunjukkan beberapa jenis lukisan isometri yang sudah siap
Murid melihat contoh lukisan dan cuba melakar lukisan tersebut dengan serta-merta.

Langkah 4
10 minit
(9.25 – 9.35)
Pengajaran kepada teknik lukisan
Guru melukis lukisan isometri di papan putih sambil menunjukkan teknik-teknik yang betul dan juga memberitahu cara mendimensikan lukisan
Pelajar membuat lukisan isometri yang dilukis oleh guru dan mendimensikan luisan tersebut

Langkah 5
15 minit
(9.35 – 9.50)
Membuat latihan dan penilaian
·    Guru menayangkan beberapa bongkah yang berbentuk senang yang kepada pelajar
·    Guru memberikan beberapa helai  lukisan isometri kepada pelajar
·    Guru melihat pelajar membuat kerja sambil membantu perkara yang perlu.

·   Ketua kumpulan dan ahli kumpulan berbincang dan melukis bongkah yang berada dihadapan bersama-sama.
·   Ketua kumpulan membahagikan beberapa helai kertas di dalam kumpulan masing-masing dan melukis lukisan isometri berdasarkan kertas yang diberikan oleh guru
Bongkah
Lembaran kerja


Langkah 6
10 minit
 9.50-10.00

Penilaian persembahan kumpulan
·   Guru menyuruh setiap kumpulan membentangkan hasil kerja masing-masing
·   Guru membuat penilaian keatas pelajar berdasarkan kerja mereka

·   Setiap pelajar dalam kumpulan bentangkan hasil kerja mereka.
·   Pelajar dapat mengetahui kelemahan mereka dan akan memperbaikinya selepas ini.

Langkah 5
10 minit
(10.00 – 10.10)
Rumusan
·   Guru membuat  rumusan tentang lukisan isomtri dan kegunaannya dan memberitahu kepada pelajar untuk bersedia pada pembelajaran minggu hadapan.
·   Guru memberikan tugasan kepada setiap pelajar sebagai tugasan tambahan agar mereka lebih faham
·   Pelajar mendengar dan perlu membuat persediaan pada pembelajaran yang akan datang.
·   Pelajar perlu menyiapakan tugasan yang diberikan.
Lembaran kerja



 


Refleksi : _____________________________________________________________________



OK Selesai KETIGA-TIGA PRH yang mel kena buat~~~ alhamdulillah... Lepas ni mel akan cuba upload video orang  membuat lukisan kejuruteraan plak~~harap-harap kamu boleh fahamlah yerk~~ 

AMIN~~ 

 

RANCANGAN PENGAJARAN MASTERI~~ KPD OH KPD 2~~

hye~~~ assigment oh assigmnet... ok~~ sekarang ni mel akan upload RPH mel yang ke 2 , juga hasil daripada idea sendiri~~ oh my KPD.....RPH ni pula lebih kepada pembelajaran dalam kelas menggunakan pendekatan masteri..... mel kenalah practicelah buat RPH kalo nak betul-betul nak hasilkan RPH yang terbaik.... walaupun idea sendiri tetapi mel buat juga rujukan daripada buku dan internet tetapi paling penting mel dapatkan rujukan daripada pensyarah mel sendiri.. DR CHE SOH SAID..yelah pensyarah mel lagi expert dan senang nak komen mel punya RPH ON THE SPOT. heheh jadinya, lagilah tepat RPH mel ni..

                        Ada muka bakal guru tak??? heheh merah kuning lagi..  saja jerk masukkan untuk ceriakan Blog mel ni~~ hehe harap-harap boleh jadi pendidik macam Dr.Che Soh Said.. AMINNNN!

ok2.. yang bawah ni mel punya RPH .. harap-harap ada bakat jadi guru~~~ =)



            RANCANGAN MENGAJAR

Sekolah:  Sekolah Menengah Teknik Batu Pahat

Subjek:  Lukisan Kejuruteraan

Tarikh:   18 Mac 2013             Tingkatan : 4 Pintar

Masa : Tujuh Puluh   [ 70  minit]

Kehadiran:  30 Orang

Topik:  Lukisan Ortografik

Hasil Pembelajaran :
·         Di akhir topik ini pelajar akan dapat menerangkan konsep dan simbol satah unjuran sudut ketiga

Objektif Pembelajaran : 
·         Di akhir pembelajaran ini pelajar akan dapat :
1.      Membina unjuran ortografik sudut ketiga bagi bongkah geometri
2.      Menerangkan prinsip sukuan unjuran sudut ketiga

Pengetahuan Sedia Ada
1.      Pelajar telah mengetahui tentang prinsip lakaran
2.      Pelajar telah membuat  beberapa bentuk geometri seperti segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga bulatan, elips dan parabola.

Pendekatan : Masteri

Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar.

Alat Bantu Mengajar
a.       Projektor
b.      Skrin
c.       Set lukisan kejuruteraan

Bahan Bantu Mengajar
a.   Buku Rujukan
b.  Bongkah  Pelbagai Bentuk
c.  Video
d.  Lembaran Kerja


Langkah Pembelajaran       


Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran
Bahan / Nota
Guru
Murid
Set Induksi
5 minutes
(9:00 – 9:05)
Menarik perhatian pelajar terhadap isi pembelajaran
Guru menayangkan video  seorang  pelukis yang melukis lukisan ortografik
Murid melihat tayangan video
 Video
Langkah 1
5 minit
(9:05 – 9:10)
Nyatakan objektif pembelajaran dan orientasikan pelajar kepada pengajaran
Guru menerangkan objektif pembelajaran
Murid mendengar penerangan guru


Langkah 2
10 minit
( 9.10 -9.20)
Persembahkan kandungan baru.

Ø Guru menunjukkan beberapa jenis lukisan ortografik yang sudah siap
Ø Guru menunjukkan teknik lukisan ortografik pada sudut ketiga
Pelajar melakar lukisan yang dilukis oleh guru
Bongkah berbagai bentuk
Langkah 3
15 minit
(9.20- 9.35)
Membuat latihan
Dan penilaian
Ø  Guru melukis satu lukisan ortografik yang baru dan meminta pelajar melukis lukisan tersebut.
Ø  Guru mengutip lukisan dan membuat penilaian.
Ø  Guru membahagikan pelajar kepada 3 kumpulan mengikut tahap kepandaian
      1. lemah
      2. sederhana
      3. cemerlang
Ø  Pelajar melukis lukisan yang ditayangan



Ø Pelajar berada di dalam kumpulan masing-masing

Langkah 4
10 minit
(9.35 – 9.45)
·   Pengkayaan
·   Peneguhan
·   Pemulihan

Guru memberi latihan kepada setiap kumpulan dengan tahap latihan yang berbeza-beza mengikut kumpulan masing-masing
Pelajar membuat lukisan yang diberikan
Lembaran kerja

Langkah 5
15 minit
(9:45 –10.00)
Penilaian dan peneguhan semula
Ø  Guru menilai lukisan yang telah dilukis oleh pelajar
Ø  Guru mengenal pasti setiap kelemahan pelajar
Ø  Guru menunjukkan semula teknik melukis dengan betul
Pelajar memberikan tumpuan kepada penerangan yanag diberikan oleh guru dan mereka mengetahui kelemahan mereka

Langkah 6
10 minutes
(10.00-10.10)

Maklum balas , kefahaman dan rumusan

Ø Guru menanyakan dengan pelajar tentang pembelajaran yang diajar.
Ø Guru membuat rumusan terhadap pencapaaian pelajar berdasarkan pelajaran yang dipelajari.
Ø Guru memberikan tugasan tambahan kepada pelajar agar mereka lebih memahami tajuk ortografik
Ø Pelajar memberikan respon
Ø Pelajar perlu menyiapkan tugasan tambahan yang diberikan oleh guru mereka.
Lembaran Kerja
Buku rujukan

 

Refleksi :  ________________________________________________________________________

OK.. settle untuk rph yang kedua ini~~ alhamdulillah